​​​​

Milé čtenářky, milí čtenáři,

reflexe je jeden z nejsilnějších nástrojů, které na přelomu roku máte. Reflexe pomáhá identifikovat individuální potřeby a pohnutky, realisticky plánovat i si odpustit a jít dál.

Kdo umí reflektovat, tedy ohlížet se se zvídavostí nazpátek, ten se lépe zná, umí efektivněji říkat ne, lépe nastavuje svému okolí hranice.

Kdo reflektuje, ten zná i své limity a ví, v čem se potřebuje zlepšit. Více než pro jiné pro něj platí rčení: Když je žák připraven, učitel se najde.

Když reflektujete, víte lépe, kam jdete, a to se na přelomu starého a nového roku celkem vyplatí. Aby se vám letos lépe reflektovalo, mám pro váš 4 tipy na 4 užitečné pomocníky.

Happy reflecting,

Klára Pirklová

P.S. Do 29. prosince je otevřena výzva pro řečníky na konferenci Učíme jazyky ONLINE 2025. Podtéma konference zní: Bere AI jazykovým lektorům práci? Více informací o parametrech příspěvku najdete přímo v přihlašovacím formuláři.

 

 

Deník jako nástroj reflexe

Letos jsem už vícekrát psala o povídání Martiny Noskové o denících. Deník ona považuje za důležitý nástroj sběru dat o sobě. Tedy není důležité jen to, co si člověk nějak pravidelně někam zapisuje, ale zejména to, co se o sobě dozvídá při zpětném pohledu. Martina Nosková spolupracuje s docentkou Lucií Jarkovskou, která se deníkům věnuje ve své výzkumné činnosti. Osobně myslím, že jejich pohled na reflexi pomocí deníků je dosti revoluční a stojí za pozornost.

 

Lépe znát své pohnutky

Historicky jsou mistry v kultivace sebereflexe jezuité. Křesťanský řád Tovaryšstva Ježíšova založený sv. Ignácem z Loyoly již od středověku kultivuje a rozvíjí tzv. modlitbu examen. Dnes poskytuje Tovaryšstvo Ježíšovou například skvěle nadesignovanou aplikaci Ignaciánský examen. Najdete v ní jak úvod do examenu, tak celou řadu malých praktických cvičeních zaměřených na současnou dobu, např. examen sociálních sítí, moje denní návyky apod.

 

Mít pro příští rok kompas

Pokud s reflexí uplynulého roku začínáte, může vám být k užitku Year Compass. To je neziskový projekt, oblíbený zejména mezi jazykovými lektory. Jednoduchá brožurka s podněty k reflexi a plánování totiž existuje v desítkách jazykových mutací. Můžete si tedy vybrat, v jakém jazyce svůj rok chcete reflektovat. Nebo se můžete pustit do reflexe se svými studenty. Nehledě na to, že zvolený jazyk může zajímavě ovlivnit povahu i výstupy reflexe. V jakém jazyce si naplánujete rok 2025?

 

Kombinace reflexe a učení

Před 5 lety jsem měla nápad na pracovní sešit angličtiny pro osobní rozvoj, Speak & Grow Workbook. Když jsem ještě angličtinu učila, poskytovala jsem jej svým studentům jako bonus či s ním pracovala přímo v lekcích. Dokonce k němu vznikla rozsáhlá sada karet v Quizletu. Když se na sešit koukám zpětně, vidím, že jsem do něj vtiskla všechny své oblíbené reflektivní techniky. Rozhodla jsem se tedy po delší době sešit vytáhnout z archivu a dát ho volně ke stažení. Využijte jej dle libosti pro vlastní potřebu či pro potřeby výuky svých studentů.

—-

Tohle je EdTech Newsletter, pravidelné psaní do e-mailové schránky o technologiích ve vzdělávání a o všem, co k tomu patří. A já jsem Klára Pirklová, autorka tohoto newsletteru a také EdTech researcherka, speakerka a troubleshooterka. Dnešní newsletter odchází na něco přes 5000 e-mailových adres.

Zvu vás:

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU.

Tématem newsletteru jsou trendy ve vzdělávacích technologiích, lektorské i digi tipy, online vzdělávání. 

Jste úspěšně přihlášeni k odběru newsletteru.