fbpx

 Hodiny cizích jazyků jsou ideálním místem pro využití virtuální  a rozšířené reality.

Proč tak míním?

Největší obtíž pro učitele cizích jazyků představují nemotivovaní studenti. Jazyk vyžaduje vysoké kognitivní nasazení, zejména v počáteční fázi. Student si potřebuje osvojit nějakých 500-1000 slov, aby se vůbec mohl pustit do zajímavějších úkolů typu – poslech příběhů, čtení v cílovém jazyce, luštění písniček, základní komunikace. 

Aby to student nevzdal předčasně, hledá učitel různé způsoby k posílení motivace. Školám od 2.stupně ZŠ se dostává značné podpory, aby se zapojovaly do mezinárodních výměnných pobytů, braly studenty na zájezdy apod.

Zapojení virtuální reality podle mě představuje velmi zajímavý doplněk těchto aktivit.

Ještě když fungovala aplikace Google Expeditions, řada škol zainvestovala do koupě brýlí pro Google Cardboard a bylo možné snadno najít plány pro lekce jazyků, jež využívaly právě kombinaci těchto pomůcek. Velkou popularitu mezi učiteli jazyků celosvětově měla i aplikace Google Tour Creator, kde si studenti mohli sami své expedice tvořit.

Google aktuálně soustřeďuje všechny expedice na web Arts & Culture Google. Web sám o sobě je skvělý počin. Nicméně, je otázka, zda z hlediska učitele a studentů cizích jazyků není trochu přeplněný a nepřehledný.

VR a AR se rozhodně hodí k zažehnutí zájmu o zajímavá místa mimo fyzický dosah studentů. Jde díky nim studenty cizí jazyk drilovat, aniž by si drilu byli příliš vědomi. Třeba taková procházka po muzeu či výhled z Eiffelovky nastartují představivost a komunikace za pomoci pár základní frází tak plyne mnohem lépe. Stejně tak prozkoumávání částí kostry či Da Vinciho vynálezů pomocí AR.

Přestože si studenti musí začátky jazyka oddřít a třeba paměť žádnými appkami pro VR a AR rozhodně neoblafnou, mohou mít tyto pomůcky na výuku jazyků ve třídách velký efekt.  

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU.

Tématem newsletteru jsou trendy ve vzdělávacích technologiích, lektorské i digi tipy, online vzdělávání. 

Jste úspěšně přihlášeni k odběru newsletteru.