Milé lektorky, milí lektoři,

každý půl rok se snažím napsat malé ohlédnutí. Někdy jen pracovní, tentokrát si dovolím i trochu osobního. Než se do toho pustím, chci napsat něco o ohlížení zpět.

Ohlížení zpět neboli reflexe je jeden z hlavních nástrojů, které mi usnadňují všechno, co dělám. Možná mi i trochu zachraňují zdravý rozum. Využívám k tomu různé techniky, trochu z duchovní tradice jezuitů, kteří takové ohlížení označují slovem examen (nejlepší vysvětlení poskytuje tato kniha), trochu z deníkovacích technik. Líbí se mi přistupovat k ohlížení jako ke sběru dat o své vlastní činnosti.

Pokud se orientujete ve svých datech, orientujete se i ve vzorcích, které jsou vám nějak vlastní. Snáz se vám pak chápe, proč děláte určitá rozhodnutí, proč vás některé situace snadno rozhodí apod. Já si ve svých ohlédnutích ráda mapuji nejen, co dělám, ale také, co to se mnou dělá. Jaké emoce se mi s určitými činnostmi a rozhodnutími pojí.

Pomáhá mi to si lépe plánovat, vím, že činnosti, které jsou pro mě břemenem musím kombinovat s něčím, co přináší radost. V poznámkách psaných rukou si pak tyto činnosti vyznačím výraznější fixou: highlighterem, aby se mi lépe pamatovalo, které činnosti jsou tím skutečným highlighterem mých dní.

Vaše

Klára Pirklová

P.S. Poslední týden v srpnu plánuji intenzitní 3denní trénink learning designu pro učitele a lektory. Je to s 82% dotací od Úřadu práce a pár míst ještě zbývá. Pokud o tom uvažujete, ale nejste si jisti, napište mi.

 

Learning design ve státní správě

V lednu jsem manažersky převzala projekt e-learningového vzdělávání na Národním pedagogickém institutu ČR. Když jsem vedení projektu přebírala, říkala jsem kolegům, že mě baví velké, náročné a komplikované projekty. Úplně největším highlightem pro mě ale je tým lidí, se kterými spolupracuji. 

Podařilo se nám prokopnout pár dveří, které se zdály pevně uzamčené. Daří se nám hledat řešení různých obtíží, vymýšlet věci, které před námi nikdo nevymýšlel. Co se nepovede, to si umíme vyhodnotit a vymyslet jinak. Dle mého úsudku se nám už teď daří tvořit kvalitu, která se popasuje s komerčním sektorem. 

Velké poděkování za to patří zlaťákům Alče, Dáše, Hance, Petě, Naty, Matějovi, Romanovi, Katce, Monice, Michalovi, Zdeňkovi, Martině, Lence, Klárkám, také Andree a Nele. Za důvěru a vedení děkuji Ondřeji Neumajerovi, za mentorskou podporu Byru a Pavlíně Louženské, za základy vyjednávání (esenciální dovednost ve státní správě) Koučovací akademii Libchavy.

 

EdTech speaking

Ráda jezdím na konference, vyvažuji tím svůj poustevnický život práce z domu. Vlastně mi ani nevadí řečnit online, obojí dává příležitost promýšlet věci jinak, formulovat je pro konkrétní publikum. Letos jsem povídala na těchto akcích:

  • Konference: Nakopněte svoji školu v Litomyšli
  • Webinář pro EPALE: Learning analytics v praxi lektora (odkaz na Youtube)
  • Webinář pro EduFórum: Digitální kompetence pro budoucnost
  • Webináře pro KCV: AI – jak vést žáky k samostatnosti a odpovědnosti
  • Konference KVIC: Škola na vlnách budoucnosti v Ostravě
  • Symposium ÚJOP: Využití Moodlu v praxi
  • Konference: DisCo 2025 v Praze

Učím další learning designery

Vedle manažerské práce a konferencí se nevzdávám učení. Na podzim mě opět čeká kurz Learning design v teorii a praxi v Katedře informačních studií a knihovnictví (KISK) v Brně.

Mezitím vzdělávám v learning designu učitele a lektory. V lednu a únoru jsem vedla 5týdenní kurz, na který mohli účastníci získat dotaci z Úřadu práce. Pro velký zájem jsem kurz zopakovala na přelomu května a června.

Vychytat, co přesně si daná skupina potřebuje z kurzu odnášet, je vždycky trochu cirkusový kousek. Podle zpětných vazeb ale usuzuji, že se to daří. Ještě jeden intenzivní 3 denní kurz chystám na poslední týden v srpnu. Líbilo by se mi připravit systematické vzdělávání v learning designu pro některé orgány státní správy.

 

Organizování konference

Popáté jsem letos organizovala konferenci Učíme jazyky ONLINE. Přišlo přes 130 zpětných vazeb, z kterých je zřejmé, že program konference se daří pilovat čím dál lépe, 5 hvězdiček z 5 nám dalo 90 % recenzentů.

Po 5 letech je ale jasné, že konference potřebuje změnu. Přesunout se z online naživo? Přetavit v něco úplně jiného? Nebo možná spoluorganizátora? Ještě se nad tím potřebuji trochu zamyslet, než podniknu nějaké razantní kroky. Komu jsem slíbila report ze zákulisí, vydržte prosím ještě chvíli. Ráda bych naráz sfoukla report i oznámení změn.

Dobrodružství s rodinou

Jako rodina se pouštíme do různých dobrodružství. V uplynulém půlroce jsme zvládli 4denní přechod Orlických hor, s manželem jsme strávili 4 dny v Římě v době, kdy konkláve volilo papeže Lva XIV. V létě se chystám s většími dětmi na 14 dní do Skotska na West Highland Way. S menšími dětmi a jejich kamarády na 3denní přechod Rychlebských hor. 

Trénuju tím, že chodím na páse do kopce (nevýhoda života v Polabí: kopec je jen na páse v posilovně). Také chodím podél Labe, několikrát týdně běhám, chodím na balet a držím si silový trénink. Mám vyzkoušeno, že jakmile něco z toho vypadne, vrací se mi bolest zad. Myslím, že všechny tyhle pohybové kompenzace jsou ohromně důležité. 

Velmi dobrodružné byly přijímací zkoušky na střední školy. Syn i jeho kamarádi si vybojovali skvělé školy. Osobně mi ale nepřijde vůbec dobře, jakou tíhu to na všechny klade a doufám, že ostatní ročníky to budou mít více v klidu.

 

Čtení a psaní textů

Držím si zvyk hodně číst a alespoň trochu psát. Čtení prospívá všem oblastem, kterým se věnuji. Už jsem se smířila, že z beletrie čtu jen komiksy a že nečtu česky (myslím, že je hodně dobré číst česky).

Letos se věnuji kritickému a feministickému EdTechu. Vím, že si pod tím nic nepředstavíte. Je to ale vlastně prosté: ženy mají trochu jiný pohled na využívání technologií, více zdůrazňují společenskou funkci, komunitní rozměr, facilitaci, vzájemnost, nejdou tolik po individualizaci a personalizaci. Kritizují vývojáře, že jdou všichni až moc jedním směrem, vzájemně se kopírují, ale nejdou po řešení skutečných problémů, které mezitím zažívají školy a vzdělávání obecně. S tím já se celkem ztotožňuju. Autorky, které čtu, jsou: Donna Haraway, Karen Barad, Joan Tronto, Nel Noddings, Carol Gilligan, Audrey Watters, Irina Zakharova, Juliane Jarke.

Napsala jsem dva akademické články, které by měly vyjít ve dvou publikacích. Jeden v češtině pro publikaci o filosofovi Radimu Paloušovi. V něm se zamýšlím nad digitalizací pohledem filosofie (můj původní obor). Druhý v angličtině pro sborník z konference DisCo 2025, ten je založený na feministickém přístupu k EdTechu. V šuplíku mám eseje k tématu kritického a feministického EdTechu a rigorózní práci. 

Podnikáš ještě?

Otázka, kterou dostávám často: Podnikáš ještě? Ano, podnikám. Většinu výše uvedeného dělám v režimu podnikatelském. Sem tam obsloužím i nějaký jiný zajímavý projekt. Většinou v roli konzultantky, teď aktuálně k tématu vývoje vzdělávacích AI agentů.

Klíčem k tomu všechno dobře zkombinovat spolu a s rodinou, je plánování hodně dopředu, 3 měsíce minimálně. Přijde vám, kolik toho dělám? Zkuste si schválně sepsat svůj uplynulý půl rok. Možná budete překvapeni.

 

—-

 

Tohle je EdTech Newsletter, pravidelné psaní do e-mailové schránky o technologiích ve vzdělávání a o všem, co k tomu patří. A já jsem Klára Pirklová, autorka tohoto newsletteru, holka z e-learningu a máma 4 školáků. Dnešní newsletter odchází na 5350 e-mailových adres.

 

 

Co stojí za pozornost

Kurz: Learning design pro učitele a lektory: 3denní intenzivní trénink pro kariérní boost (d dotací od ÚP)

Webinář: Learning design pro učitele a lektory: pro ty z vás, kteří se chcete o learning desginu rychle nachytřit

Výzva: Najděte téma svého prvního online kurzu: je na 5 dní a ZDARMA

Online kurz: Jazykový kurz od A do Z s pomocí AI: téma už máte a chcete začít tvořit

Čtete EdTech newsletter rádi? Archiv najdete zde.