Milé lektorky, milí lektoři,

možná si pořád říkáte, sakra, co to je ten learning design a k čemu mi bude dobrý.

Moje mise se poslední dva roky stáčí k learning designu, protože vidím, že funguje. Učím učitele, jak zapojovat některé prvky learning designu a vidím, že se jim pak lépe učí. Učím lektory, jak pomocí learning designu podnikat a vidím, že se jim lépe podniká.

Už nějakou dobu také učím learning design úředníky ve veřejné správě a i tam vnímám pokroky. Od minulého týdne dokonce vyučuji Learning design jako předmět na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity. Přesto nemusí být úplně jasné, co to ten learning design vlastně je.

Dnes vám zkusím popsat jednoduše, jak se learning design pozná a proč stojí za to mu věnovat pozornost. A rovnou vám dávám pozdní back to school slevu 30 % na všechny mé kurzy, které vám pomohou stát se o chlup víc learning designery. Kupón all30 platí do konce září.

Happy studying,

Klára Pirklová

 

[1] Learning design (ne)poznáte hned

Účastníci vzdělávání, na němž pracoval learning designer, většinou nic zvláštního nepozorují. Ať už se jedná o online kurz, studijní program, konferenci, letní školu, sérii přednášek či jinou formu vzdělávacího řešení, learning design z pohledu účastníků nezanechává žádné zvláštní stopy. Nezanechává stopy, zanechává pocit.

Účastníci třeba říkají, že se jim dobře studuje, že nenarážejí na překážky, někdy se vyjádří v tom smyslu, že vzdělávání bylo snad vytvořeno jim na míru. Svůj pocit také vyjadřují pomocí přirovnání: „Je to jako vyjít z kina po dobrém filmu.“

 

[2] Learning design z pozice lektora

Learning design nemusíte poznat, ani pokud do již navržených vzdělávacích řešení vstupujete v roli lektora. Možná máte pocit, že se vám prostě dobře pracuje, že je to celé dobře vymyšlené, jako by snad někdo předvídal, co může nastat.

Pokud řečníte na konferenci, kde s programem pomáhal learning designer, můžete mít pocit, že na sebe příspěvky dobře navazují, že se vzájemně doplňují a společně skládají zajímavou mozaiku.

 

[3] Learning design z pozice zadavatele

Pokud se s learning designem potkáváte v roli zadavatele, pak vám možná přijde zvláštní, proč se lektor, kterého poptáváte, tolik vyptává. Možná nerozumíte tomu, kam svými otázkami míří a proč vás nutí se zamýšlet nad věcmi, které nikdo předtím neřešil.

Možná vám to přijde trochu zdlouhavé a detailní. Možná nevěříte, že by ten dotazník, který máte vyplnit, mohl k něčemu zásadnímu vést.

 

[4] Když learning design chybí

Learning design nepoznáte hned ani v jedné z těchto rolí. Nicméně, poměrně rychle byste poznali, kdyby chyběl. Learning design chybí například tam, kde je třeba hodně dodatečného vysvětlování. „Pokud návrh kurzu vyžaduje příliš mnoho vysvětlování, pak je to nejspíš špatně navržený kurz,“ píše se v příručce o learning designu z dílny vzdělávacího týmu Severoatlantické aliance (NATO).

Chybí také tam, kde účastníci ve zvýšené míře opouštějí vzdělávání předčasně, nebo tam, kde si v závěrečném hodnocení postesknou, že kurz nebyl úplně pro ně. Nedostatek learning designu rovněž poznáte, pokud je vzdělávání veskrze teoretické a chybí přesahy do praxe.

 

[5] Learning design zanechává otisk

Je v podstatě jedno, o jakou formu vzdělávání se jedná. Zda jde o vzdělávání s technologiemi či bez nich, vzdělávání formální či neformální, výuku dětí či dospělých.

Learning design zanechává svůj otisk ve všech typech vzdělávacích řešení. Nepoznáte ho po ničem úplně konkrétním. Skoro by se chtělo říci, že jej poznáte po chuti a po vůni. Jako víno. Zavřete oči a prostě cítíte, že tohle je dobré.

P.S. Tady máte pozdní back to school slevu 30 % na všechny mé kurzy, které vám pomohou stát se o kousek víc learning designery. Stačí zadat kupón all30.

 

—-

Tohle je EdTech Newsletter, pravidelné psaní do e-mailové schránky o technologiích ve vzdělávání a o všem, co k tomu patří.

A já jsem Klára Pirklová, autorka tohoto newsletteru, learning designerka a EdTech speakerka. Dnešní newsletter odchází na něco přes 5000 e-mailových adres.

 

Co nabízím:

Využijte slevu 30 %. Platí do konce září.

Stáhněte si moji novou knížku: Learning design pro učitele a lektory

Čtete EdTech newsletter rádi? Archiv najdete zde.

Anebo jej přepošlete svým známým. Přihlásit k odběru se mohou zde.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU.

Tématem newsletteru jsou trendy ve vzdělávacích technologiích, lektorské i digi tipy, online vzdělávání. 

Jste úspěšně přihlášeni k odběru newsletteru.