Milé lektorky, milí lektoři,

tento týden nás donutil vytáhnout doma fotky ze starých disků a projít rodinné blogové zápisky. Velká část je z doby, kdy jsme měli 4 děti pod 6 let.

Když je procházím, žasnu, kolik toho člověk raději zapomene, kolik náročného si v danou chvíli odmítá připustit a zároveň kolik porozumění pro sebe má až zpětně.

Nevím, zda tu dnes bude radit moje mladší já tomu aktuálnímu nebo spíš naopak. Ať tak či tak, dnešní newsletter je o tom, co se v angličtině vyjadřuje slovy give yourself grace.

Vaše 

Klára Pirklová

P.S. Chcete se zastavit a zamyslet nad svými plány ještě před začátkem lektorského roku? Zvu vás na webinář.

 

[1] Give yourself grace: co to znamená

Grace v křesťanské tradici znamená milost, kterou lidem Bůh daruje, aniž by něco požadoval zpět. Give yourself grace je moderní anglický idiom a také oblíbený hashtag. Jeho význam by se dal opsat slovy laskavost ke svým prohřeškům, shovívavost k vlastním nedokonalostem. Někdo říká, že se význam idiomu částečně kryje s významem slova well-being, objevuje se také v souvislosti s péčí o psychické zdraví.

Lingvisticky a jistě i teologicky spolu milost a laskavost souvisejí. Jak ale ukazuje americká autorka Geri Scazzero, laskavost k sobě samému nejde nachytat jakoby ze vzduchu, nepřichází sama od sebe, a to ani u lidí, kteří žijí duchovním životem. Schopnost být k sobě laskavý je totiž především dovednost, kterou je třeba trénovat.

 

[2] Hlavně si na nic nehrát: zaznělo na networkingu

Tento týden jsme s Kati Krejčovou pořádaly první (a nikoli poslední) setkání lektorů s názvem Učíme jazyky NETWORKING.

Kati přijela povídat o své lektorské cestě z Chemnitzu v podstatě na otočku, její přítomnost ale byla hutná. V Německu založila jazykový start-up a teď zakládá další. Krom řady podnikatelských aktivit navíc působí jako cirkusová akrobatka, třeba na Letní Letné. To ale není to hlavní.

Hlavní se ukázal její silný akcent na give yourself grace, který na setkání přinesla. Během svého povídání hned několikrát zmínila, jak důležité je si na nic nehrát. Když je všechno na nic, je třeba si přiznat, že je to na nic. Ne nasadit masku a předstírat, že o nic nejde, že se nic neděje. Mnohem mladší, ale o tolik moudřejší žena, říkala jsem si celou dobu.

Domluvily jsme se na pokračování. Networkingy lektorské, nepovrchní, komunitní. Chcete vědět víc? Vyplňte nám dotazník.

 

[3] Nebýt na to sám: nelhat si do kapsy

Dělala jsem to jako mladá máma a dělám to stále. Když mi zavolá někdo blízký a ptá se, jak se mám, říkám dobře. Říkám to ale i ve chvílích, kdy se dobře nemám. Pak si zalezu někam do kouta a naříkám, jak jsem na tu a tu těžkost sama. What a silly thing to do.

Give yourself grace je totiž také o tom přestat si lhát do kapsy: nějak to dám, vždyť to tak má každý, asi to jinak nejde, člověk je na všechno sám, moje těžkosti stejně nikoho nezajímají.

Jezuité mají modlitbu examen. Modlí se jí, aby si průběžně mapovali, co ještě milost přináší a co už ne: what gains life and what drains life. Máte něco podobného zmapovaného vy? Co vám přináší radost, klid a laskavost a co je odebírá? Co z vašich návyků jde zařadil do kategorie give yourself grace a co už ne?

Zastavte se na chvíli a poraďte se se svým mladším já, třeba vám něco zajímavého poví.

P.S. Mimochodem, odborná pomoc také spadá do kategorie give yourself grace. Tak si tu pro jistotu a hlavně pro sebe odkládám rozcestník kontaktů od Nevypusť duši.

 

1) Give yourself grace.
2)
Hlavně si, Kláro, na nic nehraj.
3)
A nelži si do kapsy.

—-

Tohle je EdTech Newsletter, pravidelné psaní do e-mailové schránky o technologiích ve vzdělávání a o všem, co k tomu patří. A já jsem Klára Pirklová, autorka tohoto newsletteru, holka z e-learningu a máma 4 školáků. Názory v newsletteru jsou moje vlastní a nereprezentují nikoho jiného. Dnešní newsletter odchází na 5095 e-mailových adres.

 

Co nabízím:

Chystáte se na nový školní rok? Nachytřete se.

Stáhněte si moji novou knížku: Learning design pro učitele a lektory

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU.

Tématem newsletteru jsou trendy ve vzdělávacích technologiích, lektorské i digi tipy, online vzdělávání. 

Jste úspěšně přihlášeni k odběru newsletteru.