fbpx

Mapa learning designerů s celým online kurzem vznikla v rámci předmětu Didaktika a design online vzdělávání, na který jsem se dostala udělením výjimky, neboť je určen pouze kmenovým studentům Ústavu pedagogických věd.

Předmět vedla skvěle Veronika Něničková. Dovedla nás studenty k tomu, abychom vytvořili dva online kurzy. Prvním z nich v mém případě byla právě Mapa learning designerů. Druhým byl prototyp online kurzu pro studenty prvních ročníků na FF, kteří se snaží zorientovat v prvním semestru.

 

Tvořit Mapa learning designerů pod vedením Veroniky byla moc zajímavá zkušenost. 

Postupovala jsem při tvorbě dle zadání Veroniky. Sama bych byla některé pasáže urychlila či považovala za zbytečné, např. úvodní poctivý action mapping a následný backward design. Ty se ale nakonec ukázaly jako nosné. Pokud bych je vynechala, nejspíš bych se držela své původní představy vytvořit kurz, který propojuje pouze learning designery na MU. Veroničiny kroky tak měly na kurz jednoznačně pozitivní vliv. 

Velmi mi přišlo vhod rovněž teoretické uchopení informační architektury, průvodců kurzem a volba perspektivy, která ovlivňuje celý narativ kurzu. Tyto kroky jsem znala spíše z praxe, ale neměla jsem je pojmenované a kontextuálně uchopené. 

V posledku jsem si díky pečlivé analýze learning designu, kterou Veronika v předmětu zprostředkovává, ujasnila, jaký je rozdíl mezi vzdělávacím a informačním obsahem. Tedy co spadá spíše do ranku pedagogických věd a co spíše do ranku informační vědy. 

Stále moc nechápu, proč spolu oba obory DigitEd a Edtech na FF MU více nespolupracují. Spolupráce by byla plodná pro obě strany. Možná do toho ale zasahuje politika v rámci kateder, kterou neznám. 

Můj projekt najdete zde.

Byla radost na něm pracovat. 

 

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU.

Tématem newsletteru jsou trendy ve vzdělávacích technologiích, lektorské i digi tipy, online vzdělávání. 

Jste úspěšně přihlášeni k odběru newsletteru.