fbpx

Milé lektorky, milé lektoři,

mám tu malé vzdělávací okénko pro tvůrce letních kurzů na cesty. A je jedno jakého typu.

 

Představte si, že jedete na kurz přežití v přírodě. Co si sbalíte?

A: Sbalíte toho víc, protože by mohlo pršet, budou tam hadi, nechcete mít úpal, taky neznáte moc terén.

B: Sbalíte toho méně s rizikem, že bude něco chybět. Nechcete mít ale těžké zavazadlo. Moc věcí by mohlo být na obtíž.

 

Ano, dnešní čtení vás má dovést k tomu, co svým studentům do cestovní kurzů nebalit.

Enjoy,

Klára Pirklová

 

P.S. Obrázky tohoto newsletteru vygenerovala AI. Obrázky od AI jsou mojí největším lektorskou vychytávkou tohoto roku. 

 

[1] Co přibalíte studentům do kurzu? Možná pro vás výše uvedený kvíz není dost návodný. Pak pro vás mám druhý. Představte si, že tvoříte kurz přežití v přírodě pro začátečníky. Jak budete postupovat?

A: Dáte do něj všechno, co víte. Raději, ať mají účastníci kurzu více informací. Nic je pak nepřekvapí.

B: Dáte do něj jen to, co dokáže začátečník pobrat. Vynecháte kousnutí hade, protože to se zas tolik neděje. Ať je toho míň, ale k tomu úkoly, které pomohou účastníkům kurzu všechno si na vlastní kůži vyzkoušet.

 

[2] Připraveni na řešení? Obě varianta A v sobě nesou riziko ploché zkušenosti. Účastníci dostanou informace. Z kurzu si ale pravděpodobně odnesou jen těžkou hlavu. Nikoli nové znalosti nebo ještě lépe, nové dovednosti. Naučit se něco nového nevyžaduje více informací. Vyžaduje to – zamyslet se, vyzkoušet si to nové v praxi, porovnat dosavadní představu s novou zkušeností a v ideálním případě sám sobě říci “aha, to se mi hodí”.

 

[3] Jak to využít v přípravě cestovních kurzů? Pokud jste dopověděli B, zřejmě už máte pár kurzů za sebou a víte, že méně je více. Pojďte si to vyzkoušet prakticky. Teď se hodně designují kurzy jazyků na cesty. Tak schválně? Chtěli byste po studentech takových kurzů, aby si osvojili 100 nejpoužívanějších slov? 30 nejužitečnějších frází na letiště, do hotelu či do kavárny? Nebo byste jim dali přehled gramatiky? Správně: Ne, ne a ne. K tomu nepotřebují cestovatelé kurz. To najdou v cestovatelské příručce do kapsy.

 

[4] Co tedy cestovatelům do kurzu přibalit? Naučte je, jak mají vyjádřit, že něco chtějí a k tomu jim dejte seznam nejpravděpodobnějších slovíček. Naučte je zdvořilostní fráze, nechtějí být za hulváty, ne? Dejte jim pár cool reakcí, které nejspíš často uslyší a taky je můžou použít. Nahrajte jim audio, aby mohli před cestou opakovat a trénovat. Napište jim, jak to chodí v dané zemi v kavárně a jak se jmenuje které kafe, aby si ušetřili trapas. Popište jim, co nejspíš zažijí na ulici či v přírodě. A co je naopak jen mýtus, který se jen traduje. Zkrátka, připravte je, aby věděli co čekat a jak reagovat. A pokud možno, posílejte jim jednotlivé lekce rovnou do e-mailu.

 

Shrnutí k designu cestovních kurzů:

1) Méně je více. 
2) Nedělejte to, co všichni. Možná to dělají blbě.
3) Vžijte se do svých klientů. Oplatí vám to koupí vašeho produktu.

—-

Tohle je EdTech Newsletter, pravidelné psaní do e-mailové schránky o technologiích ve vzdělávání a o všem, co k tomu patří. A já jsem Klára Pirklová, autorka tohoto newsletteru, holka z e-learningu a máma 4 školáků. Dnešní newsletter odchází na 4550 e-mailových adresa.

 

Co nabízím:

Program pro dobrý start lektorského projektu: 10 týdnů pro váš projekt

Chcete tvořit video kurzy? Zvládnete to už za 5 týdnů.

Série tří webinářů o AI : AI pro lektory

TOHLE JE #EDTECH NEWSLETTER.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU.

Tématem newsletteru jsou trendy ve vzdělávacích technologiích, lektorské i digi tipy, online vzdělávání. 

Jste úspěšně přihlášeni k odběru newsletteru.