fbpx

Duben.

Moje četba v dubnu čítá dvě knihy na Audible. 🙂 Ok, vedle toho dělám rešerše vědeckých článků k tématům webináře, blended learning a cizí jazyky v knihovnách. Rešerše nasdílím někdy jindy.

Teď dubnové audioknihy:

 

Madeleine Albright: Madame Secretary

Madeleine Albright porodila 3 děti a politickou kariéru začala ve 39 letech. Letos mi je 39, tak jsem po dávno doporučované knížce sáhla.

Albrightová nás provází svým dětstvím v předválečném Československu. Bere nás do své demokraticky smýšlející rodiny s velkým vlivem otce, diplomata Josefa Korbela. Líčí svoji zkušenost, když nejprve před druhou světovou válkou rodina emigruje do Londýna, po r. 1948 pak do USA. 

Mládí i politická kariéra Albrightové jsou velmi zajímavé, ale osobně mě zaujala zejména doba, kdy se stává matkou, souběžně píše dizertaci a začíná se angažovat politicky. Kariéru zahajuje ve 39 letech. Téma ženské otázky glosuje s osobní zkušeností i nadhledem. 

Knížku bych rozhodně doporučila lidem se zájmem o zákulisní dění a roli Albrigtové v polistopadovém Česku, ale i ženám s touhou po osobním uplatnění při/po dětech.

S ohledem na nastalou situaci a aktuální roli Ruska je zajímavé sledovat také poukazy Albrigtové k tématům, jako je vývoj ruské politiky po 2. světové válce, vývoj demokracie v USA či polistopadový vývoj ve střední Evropě.

ALBRIGHT, Madeliene. Madame Secretary. Perennial, 2013. ISBN 978-0062265463.

 

Oliver Burkeman: Four Thousand Weeks

4000 týdnů aneb time-management for mortals. Hledala jsem něco odlehčeného a zároveň povzbudivého, když jsem v půlce svého semestru a v pololetí našich čtyř školáků začala trochu klesat na duchu.

Four thousand weeks – nečekala jsem moc, ale kniha překvapila. Hned v druhé kapitole se autor vytasil s vlastní interpretací Richarda Rohra a Martina Heideggera. Později rád sahá ke křesťanským mystikům a jedním dechem cituje nadšence do time-managementu a produktivity práce. 

Myšlenka je vlastně úplně jednoduchá – člověk má k dispozici přibližně 4000 týdnů. To může být optikou starého světa vnímáno jako hodně. Ovšem optikou možností a informací, které nabízí svět 21.století, to číslo člověka spíše zneklidní. Jak se má rozhodnout, čemu bude věnovat pozornost? Jak bude pracovat s tím omezeným časem, který mu byl dán? Jak zatočí se závislostmi na sociálních sítích? 

Knížku bych doporučila všem, kteří potřebují self-help vzpruhu. 🙂 

 

BURKEMAN, Oliver. Four Thousand Weeks. Farrar, Straus and Giroux, 2021. ISBN 978-0374159122

 

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU.

Tématem newsletteru jsou trendy ve vzdělávacích technologiích, lektorské i digi tipy, online vzdělávání. 

Jste úspěšně přihlášeni k odběru newsletteru.