Velmi zajímavý úkol má před sebou neprogramátor, po kterém se žádá fušovat do programování. Taková situace může nastat v poměrně banálních případech.
Vyhledávání
Máte například vlastní doménu a jménem domény chcete začít rozesílat emaily prostřednictvím poštovních serverů Googlu. Brzy zjistíte, že existují jakési DNS záznamy. Sice netušíte, co to znamená. Úkol ale zní jasně – ověřit a následně propojit svoji doménu se servery Googlu.
Vyhledáváte ve znalostní bázi Googlu. Poté ve znalostní bázi vašeho webhostingu. Postupy jsou rozsáhle popsány. Pod některými instrukcemi si ale nepředstavíte vůbec nic. Všechny cesty v tomto případě nevedou do Říma, nýbrž na YouTube. YouTube oproti jiným bazím nabízí názornost. Stačí postupovat podle návodu a brzy máte hotovo.
Ta úleva!
Do o něco zapeklitější situace se dostáváte za nedlouho. Máte web na WordPressu a rozhodnete se na něm zřídit jednoduchý e-shop. Brzy narazíte na pojmy jako plug-in, webhook či API. I když si vyhledáte jejich definice, dosti tápete. Nerozumíte totiž pořádně tomu, co je to html kód, java skript, php skript a další. Jak můžete rozumět, jak fungují jejich doplňky?
Nezdržujete znalostními bázemi, jdete rovnou na YouTube. Vyhledáváte podle klíčových slov a doufáte, že narazíte na video, z něhož vyčtete, nejen kam kliknout, ale také jak to celé funguje v širším kontextu. Většina z nalezených zdrojů vás ale opravdu vede jen tím klikacím způsobem, bez širšího kontextu.
V hlavě se vám po několikerém vyhledávání začne tvořit mapa. Uzlové body jsou v ní objasněné, mezi nimi ovšem zůstávají obrovské slepé plochy.
Směna
Když už je těch slepých ploch tolik, že omezují další postup, oslovíte programátora. Z rodiny. Výměnou za rady ohledně péče o kojence, s níž máte zase spoustu zkušeností vy. Zároveň věříte, že by on mohl to podstatné objasnit. Hned po prvních deseti minutách ale zjišťujete, že každý mluvíte jiným jazykem.
Oslovený programátor ve vašem postupu spatřuje značné nedostatky. Doporučuje začít to celé budovat odznovu na jiných základech. Ve výměně pokračujete, ale přitom už víte, že s ním budete řešit jen dílčí věci. Měnit základy nehodláte. Nejen kvůli již investovanému času a penězům, ale také kvůli té mapě, kterou máte v hlavě. Akt stržení dosavadní mapy a založení nové, se zdá zcela nesmyslný.
Hledáte tedy jiného programátora. Hledáte ve facebookových skupinách, ve kterých mají lidé k vašemu tématu blízko. A nakonec – po dvou měsících – najdete. Programátorku, která rozumí vašim cílům, zvoleným nástrojům a dokáže objasnit i slepá místa. Účtuje si 1000 Kč za hodinu. Tato investice vám přijde jako jediný smysluplný krok. A zdá se, že jím je.
Programátorka vám pomůže porozumět tomu, co už na webu máte a navrhne další postup.
Trochu se tedy obáváte prozradit, že sice víte, kam kliknout, ale netušíte, co přesně to v soukolí webu způsobí. Opatrně naznačujete. Asi pochopí. Začne totiž mezi řečí vysvětlovat, co jsou to SMTP servery, k čemu slouží DNS záznamy a jak fungují webhooky. Navrhne několik postupů ke zlepšení.
Slepá místa
Slepá místa ve vaší mapě se zaplňují. Alespoň do té míry, abyste vyřešili stávající úkol. Je to příjemný proces.
Po pár měsících na vás však čeká další úkol. Chcete začít s facebookovou reklamou, a to – jak zjistíte na školení – vyžaduje propojení webu a Facebooku prostřednictvím tzv. CAPI a pixelu.
Nové pojmy, nová slepá místa, nové informační kolečko.
Jak programuje neprogramátor? Hodně vyhledává, směňuje a patchworkovým způsobem si lepí svoji vnitřní informační mapku.
Text je jeden z úkolů pro absolvování předmětu Informační chování na KISKu FF MUNI.