fbpx
Za poslední rok jsem si kvůli online výuce vyzkoušela práci s přibližně 80 novými aplikacemi. Udělala jsem přitom několik pořádných přešlapů, na které nejsem nijak pyšná. Rozhodla jsem se je ale veřejně sdílet jakožto mapu slepých uliček, kterým se chcete vyhnout. 
 

1. Čas

Jakmile se pokoušíte naučit s 80 novými aplikacemi na uživatelské úrovni, dříve než jste schopni si to připustit, zjistíte, že vás pekelně bolí záda, vaše děti už zase jedí studený oběd a vy jste už tři dny nebyli pořádně venku. Učit se s novými technologiemi je fajn a stojí to za to, ale jakkoli je to skvělé, je potřeba si vymezit jasné hranice. 

 

2. Závislost

Není žádná novinka, že digitální technologie způsobují závislosti. Podobně jako cigarety či alkohol. A nejedná se pouze o sociální sítě. Úplně v klidu může jít i o výukové aplikace. Řada těchto aplikací využívá poznatky z behaviorální psychologie a de facto jsou konstruovány tak, aby u nich člověk vydržel co nejdéle. Ať už jako uživatel či tvůrce. Je fajn si dělat pravidelně přehled o tom, kolik času chceme trávit u těchto technologií a kolik fakticky trávíme. Já si už nějakou dobu dělám takový přehled každou neděli a musím říct, že mi to dodává pocit mnohem větší kontroly. 

 

3. Zahlcení studentů

Čím víc aplikací jsem zkoušela, tím víc jsem zahlcovala své studenty. Oni to zvládli. Nicméně, v jednu chvíli se ukázalo až absurdní, kolik webů museli moji studenti projít, aby splnili jednoduchý úkol. Aktuálně si velmi vybírám, kam své studenty pošlu a jak moc velký to má pro jejich pokrok význam. Spíše se snažím, aby se naučili dobře pracovat s pár jednoduchými nástroji. 

 

4. Hackeři

Pokud zkoušíte v online prostoru 80 aplikací, poměrně snadno a bezmyšlenkovitě dáváte z ruky své osobní údaje. Každý web po vás chce e-mail, některý i bydliště, školu, rok narození, zájmy apod. Říká se, že skutečným platidlem v online světě nejsou ani tolik peníze, jako osobní údaje. Já jsem tíhu tohoto faktu pocítila v průběhu roku několikrát. Poprvé, když jsem zjistila přes Have I`ve Been Pwnd?, že hackeři prolomili hesla k rozsáhlým databázím hned v několika nástrojích, v nichž jsem zanechala svá nejčastěji používaná hesla. A nakonec jsem musela řešit také velmi nepříjemný hackerský útok na můj pracovní e-mail. Používám od té doby stejné heslo všude kam přijdu? Jasně že ne. 🙂

 

5. Peníze

Chcete vědět, kolik jsem v roce 2020 vrazila do upgradů všech těch úžasných a skvělých aplikací? A zda se mi to vrátilo zpět? Ehm. Raději vědět nechtějte. 🙂 

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU.

Tématem newsletteru jsou trendy ve vzdělávacích technologiích, lektorské i digi tipy, online vzdělávání. 

Jste úspěšně přihlášeni k odběru newsletteru.