fbpx

Možná to také znáte. Plni odhodlání si koupíte knihu v angličtině, pustíte se do čtení, přečtete první dvě strany, ale strašně vás to nebaví, tak knihu odložíte a už se k ní nikdy nevrátíte.

Jak se tomu vyhnout? Jak začít číst anglicky? Možná vám pomohou následující tipy.

1) Knize potřebujete rozumět.

Pokud jste začátečník či mírně pokročilý, sáhněte po zjednodušeném čtení. Středně pokročilým studentům mohou přijít vhod knihy psané pro tzv. young adults. Teprve na úrovni B2 (to je přibližně úroveň maturity) je vhodné sáhnout po knize, která nebyla nijak zjednodušena, ani upravena pro studenty cizího jazyka.

2) Vyberte si správný titul.

I mezi zjednodušeným čtením objevíte poklady. Studenti často sahají po dětských příbězích či klasice a pak jsou zklamaní, že je kniha nebaví. Ta by je ale nejspíš nebavila ani v mateřštině. Naštěstí dnes již máte na výběr z mnohem širší škály žánrů a titulů. Zvolte ten svůj pečlivě. Vyplatí se to. 

3) Nepotřebujete rozumět každému slovu.

Existují dva druhy čtení – extenzivní a intenzivní. Čtení knih pro radost, o které vám v tuto chvíli jde, spadá do první kategorie. Jeho cílem rozhodně není rozumět každému slovu a každé detailní informaci. Jeho cílem je začít pravidelně číst v cílovém jazyce, číst si pro radost. 

4) Nepodtrhávejte slova, kterým nerozumíte.

Nepodtrhávejte slova, kterým nerozumíte. Namísto toho podtrhávejte slova a fráze, které si chcete zapamatovat či která vám k něčemu budou. To je mnohem účinnější strategie, neboť se k nim mnohem pravděpodobněji později vrátíte. Pokud čtete v mobilním zařízení či počítači, může vám přijít vhod aplikace Amazon Kindle, která umožňuje chytré ukládání slov a frází. 

5) Buďte vybíraví.

Buďte vybíraví nejen co se týče titulů, jimž chcete věnovat čas, ale i co se týče jazyka, který si chcete z knihy zapamatovat. I zjednodušená kniha má stovky až tisíce jedinečných výrazů. V lidských možnostech je zapamatovat si a začít používat jen výsek z nich

6) Najděte si čas. 

Extenzivní čtení toho po vás nevyžaduje mnoho. Vlastně jen dvě věci – dobře zvolený titul a čas na čtení. Největší síla čtení pro radost skutečně spočívá v tom, že budete číst rádi a často. Vše ostatní si hlava už vyhodnotí po svém. 

 

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU.

Tématem newsletteru jsou trendy ve vzdělávacích technologiích, lektorské i digi tipy, online vzdělávání. 

Jste úspěšně přihlášeni k odběru newsletteru.