fbpx

Co je podcast? Jak se trefně píše na webu Radia Wave, jež hojně propaguje podcasty: “Podcast je vaše nejjednodušší cesta k mluvenému slovu. Stačí párkrát kliknout myší a každý nový díl vašeho oblíbeného pořadu se vám automaticky stáhne do mobilu, tabletu nebo počítače.”

Jinými slovy, podcasty jsou úžasná příležitost, jak snadno dostat do ucha zajímavý obsah. Pojďme si dnes posvítit na jejich možnosti pro angličtinu.

 

Kdy podcasty poslouchat?

Nedávno jsem s nadšením vyslechla svoji kolegyni, lektorku a koučku Lenku Málkovou. Lenka mluvila o tom, jak velký pokrok udělala díky podcastům ve své mírně pokročilé španělštině. Její metoda je tak jednoduchá, až je to dechberoucí. Loni začala věnovat španělskému podcastu 20 minut denně. Nalepila je na čas, kdy se ráno připravuje na nadcházející den. Podcasty už má připravené v mobilním telefonu, takže nemusí nikde nic hledat. Prostě jen nakliká a poslouchá.

Co myslíte, že se stalo s Lenčinou španělštinou po roce každodenních dvacetiminutových poslechů? Odpověď je nasnadě.

Nás však zajímá, jak to že to Lence tak skvěle funguje. Sama Lenka to vyjádřila ve třech bodech:

1. Poslech podcastů si nalepila na jinou aktivitu. Rituál + poslech do ucha. Úžasně jednoduché a kompatibilní.

2. Velkou roli tu ale také hraje příprava. Vše už je v mobilu nachystané. Stačí tři kliknutí a je to. 

3. A poslední důležitý bod. Obsah, který poslouchá, je zajímavý a navíc srozumitelý. Lenka si našla takové podcasty, v nichž rozumí 80-90% obsahu.

 

Jak podcasty poslouchat?

Příprava je klíčová. Potřebujete vědět, co poslouchat a jak to uskutečnit technicky. Technická část je ta jednodušší. Poslouchat podcasty můžete dvěma způsoby a oba jsou tak uživatelsky jednoduché, že je zvládnete, i když jste úplný technický antitalent.

1. Buď si vyhledáte danou podcastovou sérii na webu prostřednictvím vašeho počítače. Tedy rozkliknete jeden z odkazů níže, vyberete epizodu, kliknete na PLAY a posloucháte.

2. Pokud ale vlastníte chytrý telefon, je pro vás zajímavější druhý způsob. Umožní vám totiž poslouchat podcastové epizody i tam, kde zrovna nemůžete mít počítač. Tedy třeba v koupelně, cestou do práce, při procházce, při vaření apod. Zkrátka si ze svého telefonu můžete udělat takové mobilní rádio, které vám ale servíruje přesně takový obsah, který chcete. Nicméně, pro poslech v mobilu si budete muset nejprve stáhnout aplikaci, která vám umožní podcasty poslouchat. Je jich celá řada: Google Podcasts, Apple Podcasts, Spotify a další. Pokud chcete být efektivní jako Lenka, bude vám to stát za to. Tři kliky a posloucháte.

Co poslouchat?

Mnohem větší téma než technická stránka podcastů je obsah. Co v cizím jazyce poslouchat, aby to bylo skutečně přínosné?  Tento článek má odpověď.

V nepřeberné nabídce podcastů jsem pro vás pečlivě vybrala a na vlastní kůži otestovala 6 anglických podcastů, které jsou vhodné pro úroveň mírně až středně pokročilý. Vybírala jsem takové, aby byly nejen srozumitelné, ale i zajímavé. Aby zprostředkovaly nejen jazyk, ale i zajímavý a poutavý obsah. Ready? Pojďme na to.

1. Plain English : Tento podcast je můj osobní tip. Nabízí aktuální zprávy a zajímavosti z celého světa vyprávěné nádhernou pomalu angličtinou. Američan Jeff, který je vypravěč tělem i duší, vás provede zajímavostmi a příběhy ze světa kultury, technologie, ale i zábavního průmyslu. Líbí se mi jeho vypravěčský styl i jeho hlas. 

2. Adept English: Autorkou a vypravěčnou toho podcastu je Britka Hillary. Provede vás světem britské kultury. Jsou tu epizody věnované britské kuchyni, svátkům, charitativním organizacím. Hillary má ráda tzv. Good News Stories, tedy vybírá z médií dobré zprávy. Její hlas vysloveně hladí. 

3. Easy Stories in English: Pokud jste spíše začátečníci či s angličtinou opakovaně začínáte, tohle je podcast pro vás. Nabízí příběhy vyprávěné opravdu jednoduchou angličtinou. Nečekejte ale infaltilní příběhy pro děti. Easy English Stories jsou opravdu kvalitní příběhy se zajímavou zápletkou, příběhy zajímavých osobností či příběhy klasické literatury. 

4. Culips English Podcast: Tento podcast vás naučí šikovné obraty v angličtině, které jsou jednoduché, ale znějí velmi pokročile. Epizody jsou krátké, obvykle mají 6 minut a cílí vždy na jeden centrální obrat, jeho výslovnost a dril.

5. Daily Easy English Expression Podcast: Autor tohoto podcastu si říká Coach Shane, je to Američan a je trochu střelený. Obdobně jako Culips také nabízí šestiminutové epizody zaměřené na konkrétní obrat, výslovnost a dril. Vše je to ale trochu okořeněné Shanovým osobitým humorem.

6. Learning English Broadcast – VOA Learning English: Tento podcast je můj osobní tip číslo dvě. Zajišťuje jej Voice of America. V podstatě se jedná o aktuální společenské a politické dění z celého světa, převyprávěné jednoduchou a srozumitelnou angličtinou. Krom angličtiny oceňuji možnost pohlédnout na aktuality ze světa jinou optikou, než je ta česká. Trochu nevýhoda je délka epizod. Mají 30 minut.

K většině uvedených podcastů navíc najdete přepisy. Stačí se jen proklikat přímo na web podcastu a vyhledat jednotlivé epizody. 

 

Kolik času podcastům věnovat?

Studentů na začátku naší spolupráce se vždy ptám, kolik času věnují poslechům či četbě v angličtině. Opakovaně zaznívá žádný čas, v lepším případě pár minut týdně. Častým důvodem je určitá nepřehlednost možností.  Své studenty pak postupnými kroky vedu k tomu, aby věděli, co poslouchat, jak a kdy.

Já osobně strávím poslechy a četbou v angličtině přes 10 hodin týdně (poslech svých studentů do toho nepočítám :)). A věřte nebo ne, nestojí mě to téměř žádný čas navíc. Skládání prádla bez poslechu do ucha už si ani nedovedu představit. Knížku mám pořád někde poblíž. A na film bych si snažila vyhradit čas, i kdyby nebyl v angličtině. A není to tím, že bych byla super žena s osmi chapadly, ale protože vím co, jak a hlavně kdy. Vím, jaký obsah je pro mě zajímavý, vím, jak se k němu snadno dostanu a také vím, na které aktivity jej mohu nalepit.

Spíš než kolik bychom se tedy opravdu měli ptát, co, jak a na co jej nalepit. To je klíč k otázce, kde na to vzít čas. Nicméně, pokud poslechům věnujete cca 20 minut denně jako Lenka, snadno se dostanete na 2 hodiny týdně. A to už je opravdu hodně dobré. 

Malá motivace na závěr

Před pár dny proběhla médii kauza angličtiny ministryně financí Aleny Schillerové. Byla kritizována pro nízkou úroveň angličtiny, která ji údajně znemožňovala účastnit se důležitých jednání o přerozdělování peněz pro podporu států během koronakrize.

Ať už je to s angličtinou paní ministryně jakkoli,  jedno je jisté. Vyplatí vyhradit si 20 minut denně a věnovat je cizímu jazyku, byť máte pocit, že vám to aktuálně vůbec k ničemu není. Protože trénink dělá mistry (a to nejen mezi ministry).

Mimochodem, Lenka Málková nabízí koučování šitá přímo na tělo.

 

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU.

Tématem newsletteru jsou trendy ve vzdělávacích technologiích, lektorské i digi tipy, online vzdělávání. 

Jste úspěšně přihlášeni k odběru newsletteru.