fbpx

Poslední měsíc jsem strávila tím, že jsem zjišťovala od svých studentů, přátel i příznivců na sociálních sítích, jaké cestovatelské fráze budou letos v létě potřebovat. Získala jsem kolem stovky reakcí.

Čekala jsem klasické fráze jako “kde jsou toalety, prosím”, “jak se dostanu tam a tam”, “kolik to, prosím, stojí”. Nicméně, reakce mě dost překvapily. Mnohem víc než tyto praktické cestovatelské fráze se objevoval požadavek umět lépe reagovat při spontánním rozhovoru.

Troufám si tvrdit, že se jedná o trend. Že v létě 2019 nebudeme chtít na cestách ani tolik používat fráze, prostřednictvím kterých dosáhneme svého. Nýbrž fráze, které nám umožní NAVÁZAT VZTAH.

Vybrala jsem vám jich 12, díky kterým započnete, rozvinete a také šikovně ukončíte rozhovor. Možná tím získáte nové přátele. A co je nejlepší? Ty fráze jsou úplně jednoduché (nejspíš je už všechny znáte) a využitelné dost univerzálně. Tady jsou:

 

1. “Hello. How are you? Where are you from?”  

“Ahoj. Jak se máš / máte? Odkud jsi / jste?”. Přesně takhle jednoduše můžete započít drobný rozhovor, small talk (někdy se říká zdvořilostní rozhovor, což mi přijde jako dost zjednodušující označení). Jsou to fráze jednoduché, až notoricky známé a přesto velmi účinné. Od těchto základních vět se můžete odrazit a dále rozvést hovor na téma, odkud kdo je, jakým jazykem se tam mluví, co je hlavní město apod.

 

2. “Do you like it here?” 

“Líbí se ti / vám tady?”. Toto je podobně jednoduchý, nicméně rovněž velmi účinný ice-breaker. Umožňuje rozvést rozhovor o místě, na kterém se právě nacházíte. Byť je to scenérie, kterou máte přes sebou ve frontě na záchodky, v níž jste rozhovor zapředli. Máte společné téma k hovoru! Super rozjezd!

 

3. “Oh, wonderful. Wow. Amazing.” 

“Paráda. Skvělý. Úžasný.” Naprosto jednoduché výrazy, kterými započatou konverzaci posunete dál. Utvrzujete svůj protějšek, že vás zajímá, co říká (byť polovině z toho, co říká, třeba vůbec nerozumíte), vyzýváte jej, ať povídá dá.

 

4. “Oh, really?” 

“Fakt?”. Chcete do hovoru vstoupit. Položit doplňující otázku. Třeba: “Oh, really? And was it good?” / “Oh, really? And were you not afraid?” atd. Rozvíjíte konverzaci jako profík.

 

5. “Yeah. No problem.” 

“Jo. V pohodě. žádný problém.” Opět jednoduchá, avšak univerzálně využitelné fráze. Třeba: “Is this seat free? – “Yeah. Sit down.”. Anebo velmi častá situace: “Thank you.” – “Yeah. No, problem.” (Není nic horšího než lovit v paměti, jak že měla správně zaznít ta reakce na děkuji. V učebnici jich psali tolik. A tím se úplně zablokovat. “No problem” je jednoduché a zní profi. Rodilý mluvčí by to použil taky.)

6. “I`m alright. I`m fine.” 

“Jsem v pohodě. Mám se dobře. Cítím se dobře.” Toto je odpověď, kterou využijete sto padesátkrát za den: “How are you? Is everything ok?”. – “Yeah, I`m alright. Thanks.”

 

7. “Could you take a picture of us?” 

“Mohl byste nás vyfotit?” – “Yeah. No problem.” Toto je bez pochyby jedna z nejpoužívanějších frází na cestách. Vy ji ale můžete opět “hackout” ve prospěch dobré komunikace. Jakmile vás fotograf vyfotí, můžete pokračovat: “Where are you from?” / “Do you like it here?” / “Have you been here before?”

 

8. “Can I help you?”

“Můžu vám pomoci?”. Vidíte pár, který se chce vyfotit před pamětihodností. Nejde jim naštelovat selfie tyč. Chcete jim nabídnout pomoc. Jak to uděláte? Nijak složitě: “Can I help you?”.

 

9. “Sorry. I can`t help you there.” 

“Promiňte. V tom vám moc nepomůžu.” Někdy ale také nastane situaci, kdy byste pomohli rádi, ale nevíte jak. Například, když vás někdo zastaví s prosbou, jestli nevíte kudy na nádraží. “Sorry. I am not from here. I can`t help you there.” Odmítáte, ale přesto to neznamená úplné odmítnutí. Chcete pomoci, ale zrovna v tomhle nemůžete. Nicméně konverzace je otevřená. Může jet dál. “And where are you from?” 

 

10. “I`m not sure about it.” 

“To si nejsem jistá.” Obdobná situace. “Dobrý den, nevíte, kde je tady kavárna?” – “I`m not sure about it.” Dáte jasnou informaci, ale konverzaci tím nijak nezabijete. Můžete ji rozvíjet dál.

 

11. “I should be going.” 

“Měl bych jít.” Konverzace se rozvinula dobře, ale už nevíte, co povídat dál. Rádi byste nějak diplomaticky skončili. Tato fráze je na to jak dělaná. “I should be going. My husband is waiting for me.”

 

11. “It was nice chatting with you.” 

“Ráda jsem si s tebou popovídala.” Jak vhodně zakončit prakticky jakýkoli rozhovor, který obsahoval více než dvě věty? “It was nice chatting with you.” Tím vyjádříte úctu a současně dáte jasně najevo, že rozhovor skončil.

 

12. “Nice meeting you.” 

“Ráda jsem tě / vás poznala.” Strávíte-li s někým více času, například s hostitelem, recepčním v hotelu, průvodcem, delegátem zájezdu a chcete se rozloučit, můžete použít tuto větu: “Nice meeting you.” Odpověď na ni bude: “Yeah, nice meeting you, too.” (Pozor, pokud byste chtěli obdobnou větu říci na začátku rozhovoru, zněla by: “Nice to meet you.” – “Ráda tě poznávám.” Na konci rozhovoru zazní: “Nice meeting you.”)

 

A máte to. 12 vět, se kterými si vystačíte, abyste zahájili, rozvedli a ukončili krátký rozhovor. Rozhovor, díky kterému můžete získat nové přátele či přízeň někoho, kdo vám může v zahraničí pomoci. 12 nijak obtížných vět, které vaše cestování mohou posunou do úplně jiných dimenzí.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU.

Tématem newsletteru jsou trendy ve vzdělávacích technologiích, lektorské i digi tipy, online vzdělávání. 

Jste úspěšně přihlášeni k odběru newsletteru.