WordPress je redakční systém, na kterém aktuálně běží celosvětově více než přes 65% všech existujících webových stránek. Proč je tak populární? Co je z hlediska uživatele jeho bezkonkurenční přidaná hodnota?
Bezplatný a snadno dostupný
WordPress byl uveden v roce 2003 jako blogovací platforma. Od prvopočátku dodnes je distribuován jako “free and open-source” software. WordPress tedy může každý číst, studovat, kopírovat a modifikovat (za dodržení pravidel, jimiž je svazuje licence GPLv2+).
Krom toho jej každý může využívat zcela zdarma. Pokud máte zkušenost, že po vás WordPress žádá platbu, pravděpodobně máte zkušenost s platformou WordPress.com, což je vlastně platforma, která kombinuje webhosting, registraci vlastní domény a také modifikovanou verzi redakčního systému WordPress. Přímo redakční systém tady však nehledejte. Ten najdete buď na webu WordPress.org či přímo v rámci svého webhostingu, kde je s největší pravděpodobností připraven k okamžité instalaci.
Z hlediska uživatele spočívá výhoda WordPressu nejen v jeho bezplatnosti, ale právě také v tom, že se s ním všude počítá.
Ať už máte webhosting na serverech v Německu, Americe, Indii či v Hluboké nad Vltavou, všude jej snadno nainstalujete.
Plug-iny pro všechno
WordPress byl původně uveden jako blogovací platforma a stále si uchovává tyto prvky, to už ale dávno není jeho jediné využití. Díky architektuře, která umožňuje téměř nekonečné modifikace za pomoci kousků kódů zvaných plug-iny – z něj můžeme vytvořit:
– osobní či pracovní portfolio
– prodejní web s e-shopem
– learning management system (LMS)
– systém pro e-mailing
– customer relationship management (CRM)
– zettelkasten (systém na zaznamenávání poznámek)
– a mnoho dalšího či vše uvedené najednou
Komunita nadšenců a developerů
Ano, WordPress je zdarma. Rozhodně to ale není nezisková záležitost.
Na free and open-source WordPress je nabalená obrovská komunita nadšenců, ale také developerů a firem, které tvoří stále nové komponenty. A to nejen plug-iny, ale také šablony a na ně navazující estetické a funkční vychytávky.
Obrovská komunita developerů a firem se pohybuje kolem e-shopového řešení pro WordPress s názvem Woocommerce.
Velkou popularitu v posledních letech získaly plug-iny pro tvorbu členských sekcí webu a LMS. Mezi ty nejznámější patří LearnDash, MemberPress či LearnPress.
Velké komunity developerů se pohybují také v oblasti tvorby šablon. Mezi ty komerčně nejznámější patří Gutenberg, Elementor, Beaver Builder či Divi.
Důležitým elementem v propojování jednotlivých komponent jsou pak API klíče a webhooky.
Vlastní malý svět
Co je tedy tou bezkonkurenční výhodou? Z hlediska uživatele je to jednoznačně bezplatnost a dostupnost. Z hlediska tvůrce je to pak téměř nekonečná modifikovatelnost redakčního systému WordPress.
Plug-inová architektura umožňuje přetvářet web a jeho funkce různými směry. Pomocí propojování jednotlivých komponent si pak člověk téměř tvoří svůj vlastní malý svět.
—————————
Pro příklad uvádím svoje dva malé světy:
1) Osobní portfolio. Web, na kterém se publikuji články jako studentka na KISKu. Co navenek není vidět – uvnitř webu si tvořím vlastní systém chytrých poznámek Zettelkasten. Ty mi pomáhají, když se mi honí v hlavě myšlenky a já si je potřebuju utřídit. Případně, když dávám dohromady nějaké nové téma. Náklady na web (doména, webhosting, šablona) se vejdou do 2000Kč ročně.
2) Druhý příklad je můj pracovní web. To je web s e-shopem. Na e-shop je napojený learning management system. Nechybí tu nástroj pro search engine optimization (SEO) či nástroj pro e-mailing. K tomu celá řada dalších vychytávek a integrací. A navrch je tu blog. To je web, jehož roční náklady se kvůli poplatkům za plug-iny a integrace s externími aplikacemi vyšplhají na 50.000Kč. A asi není překvapením, že tento web i nějaké ty peníze vydělává.