fbpx

Blafujte (Lekce 4)

 

Jsem Klára, lektorka angličtiny a virtuální baristka v Klára`s English Café, tedy interaktivním online prostoru, který pomáhá mým mírně a středně pokročilým studentům vypilovat mluvenou angličtinu. A to v pohodovém kavárenském tempu a v příjemné partičce stejně naladěných lidí.

Včerejší téma, tedy klíčové fráze, které vám mohou pomoci v anglické komunikaci přepnout na autopilota, v Klára`s English Café řešíme hodně.

V dnešním podcastu, jak jsem slibovala, vás naučím blafovat. Co to znamená?

Abyste pochopili co myslím oním blafováním, povyprávím vám, jak blafuje polyglot Gavin Roy. Gavin je třicetiletý Američan s českými kořeny ze státu Colorado. Krom dalších jazyků se učí i česky. Má k tomu dokonce speciální youtubu kanál s názvem TadyGavin. Dokumentuje na něm svůj progres v češtině, sdílí videa, v nichž se učí se svými českými lektory. Nebo v nich vyjadřuje svou lásku k AZ kvízu, Švejkovi, písním Xindla X či cituje z biografie Karla Kováře alias Kovyho.

Je celkem vtipné sledovat jeho videa. Okamžitě jak se naučí nějaký výraz, a je jedno zda si ho vyčetl u Kovyho, u Xindla či jej zaslechl v AZ kvízu, okamžitě jej začíná používat. Ať už to jsou jednoduché konverzační obraty jako:

Jasně.

Žádný problém.

To jsem nevěděl.

To je hodně zajímavý.

To neřeš.

Ty brďo.

Nebo obraty jako:

Přišel jsem k tomu jako slepý k houslím. Jsem Čech jako poleno. apod.

Gavinovo blafování má dvojí efekt. Zaprvé, Gavin sklízí ovace, že takové obraty vůbec zná. Za druhé, ne vždy se trefí, ale většinou ano. A to je pak za absolutní hvězdu. Že tápe v časech? Že nedokonale skloňuje? Že nevyslovuje vždycky správně R nebo Ř? To jde úplně stranou. Prostě Gavin je díky svému blafování hvězda a na tom se může těžko něco změnit. Přesvědčte se sami na jeho youtube kanálu TadyGavin.

Chcete také blafovat?

Poslouchejte hudbu a sledujte si k tomu text, koukejte na seriály v původním znění, čtěte blogy či knihy. Jakmile narazíte na větu, která by vám pomohla v angličtině takovýmto způsobem blafovat, prostě si ji zapamatujte či si ji poznamenejte.

Anebo máte pocit, že Gavin má něco co vy ne? Že on má talent, kterým vy nedisponujete? Že má předpoklady, které vám do vínku nebyly naděleny? Že on na to má ještě věk, zatímco vy ně? Tak to prosím přijďte zase zítra. V zítřejším podcastu vám prozradím, co o talentu, predispozicích a věku v souvislosti s cizími jazyky říkají nejnovější vědecké studie.

Tak zítra,
Klára

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU.

Tématem newsletteru jsou trendy ve vzdělávacích technologiích, lektorské i digi tipy, online vzdělávání. 

Jste úspěšně přihlášeni k odběru newsletteru.

ZÍSKEJTE E-BOOK ZDARMA.

E-book vám p zadání emailové adresy přijde na e-mail. Posílám také pravidelně newsletter s novinkami a tipy k tématu vzdělávací technologie a online didaktika. Nespamuji. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit. 

E-book je na cestě k vám. Hledejte raději i ve složkách Hromadné a Spam. Chcete mě podpořit? Přijďte na školení: klarapirklova.cz/skoleni

PŘIHLASTE SE DO 5DENNÍ VÝZVY.

Během 5denní výzvy si najděte téma svého prvního (nebo dalšího) online kurzu.

Jste úspěšně přihlášeni do 5denní výzvy.