fbpx

Přestat si připadat divně (Lekce 2)

 

Jmenuji Klára Pirklová, jsem lektorka angličtiny a ve své praxi se věnuji zejména dospělým studentům, kteří se angličtinu učí už dlouhá léta, ale stále se tak nějak točí v kruhu.

Vítám vás u druhého dílu svého podcastu, který se věnuje účinným strategiím pro úspěšnou komunikaci v angličtině.

Včera jsem si řekli, že pocit prázdné hlavy ve chvílích, kdy máte promluvit anglicky, je zcela normální. Dnes s tím zkusíme něco provést.

Z výzkumů vědců, kteří se tímto tématem zabývají, vyplývá celkem zajímavý fakt. Kdo vyrůstá v prostředí, kde se mluví zásadně jen jedním jazykem, má později mnohem větší problém začít mluvit cizím jazykem. A naopak ti, kteří vyrůstají v prostředí, kde kolem sebe slyší více jazyků, byť jim nerozumějí, ti mají později prostě pohodu.

Člověk z monolingvního prostředí si prostě v cizojazyčném prostředí připadá divně. Pro českou populaci má toto zajímavé implikace. Češi totiž žijí v extrémně monoligvním prostředí. Když se porozhlédnete po Evropě či pohlédnete hlouběji do naší vlastní historie, žít celý život obklopený jen jedním jazykem, je velmi nové a pro člověka vlastně nepřirozené. Sami české země byli ještě na počátku 20. století kotlíkem, ve kterém vedle sebe koexistovaly rovnoměrně rozložené čeština, němčina a jidiš. V dnešní době jsou v České republice multilingvní už jen pohraniční oblasti, a to spíše jen ty hodně osvícené.

Není tedy divu, že si připadáme tak nějak divně, když se octneme v prostředí, kde nikomu nerozumíme. Je to totiž přímý útok na naši nervovou soustavu. Jak se s tím ale vyrovnat?

V této rovině jazykového stresu pomůže uvědomění, že se cítím tak nějak divně, protože je to pro mě prostě nezvyklá situace. V takovou chvíli hodně pomůže hluboké dýchání, chůze, pomáhá si trochu zanadávat a další techniky o kterých vím, že mi pomohou se vnitřně zklidnit.

Takže jestli panikaříte ve chvíli, kdy přestáváte lidem kolem sebe rozumět, prostě se zhluboka nadechněte a vykašlete se na to, že nerozumíte. Připadat si v takové chvíli jako blbec je zcela a naprosto normální. Důležitější je, co bude následovat, co uděláte jako další krok.

Zamknete pusu na zámek a necháte se převálcovat svou nervovou soustavou? Anebo to prostě prubnete? Strategie, které říkám AUTOPILOT, vám pomůže, když to budete chtít prubnout. Když budete chtít anglicky konverzovat, ale nebudete vědět, jak začít.

Strategii zvanou AUTOPILOT vám představím už zítra.

Zdraví,
Klára

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU.

Tématem newsletteru jsou trendy ve vzdělávacích technologiích, lektorské i digi tipy, online vzdělávání. 

Jste úspěšně přihlášeni k odběru newsletteru.

ZÍSKEJTE E-BOOK ZDARMA.

E-book vám p zadání emailové adresy přijde na e-mail. Posílám také pravidelně newsletter s novinkami a tipy k tématu vzdělávací technologie a online didaktika. Nespamuji. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit. 

E-book je na cestě k vám. Hledejte raději i ve složkách Hromadné a Spam. Chcete mě podpořit? Přijďte na školení: klarapirklova.cz/skoleni

PŘIHLASTE SE DO 5DENNÍ VÝZVY.

Během 5denní výzvy si najděte téma svého prvního (nebo dalšího) online kurzu.

Jste úspěšně přihlášeni do 5denní výzvy.