fbpx

Checklist (Lekce 10)

 

Dobrý den. Jmenuji se Klára Pirklová, jsem lektorka angličtiny, metodička kurzů a baristka v Klára`s English Café, tedy komunitě studentů, jež usilují o větší sebevědomí v anglickém mluvené projevu.

V uplynulých dnech jsem se vám snažila přiblížit, jak je to opravdu s mluveným projevem v angličtině. Nechci vám mazat med kolem huby, nejde mi o to vytvářet nějaký motivační šum. Šlo mi o to dotknout se těch fenoménů, které jsou podle vědeckých výzkumů pro pokroky v mluvené angličtině klíčové.

Mluvili jsme o tom, že pocit prázdné hlavy, když se snažíme ze sebe vymáčkou byť ty nejjednodušší věty, je zcela normální. Zažívají jej miliónu studentů po celém světě. Co pomáhá, jsou 3 P: příprava, praxe a podpora.

Příprava může proběhnou tak, že si obstaráte nejobyčejnějšího kapesního průvodce. Není žádoucí učit se jej od přední strany po závěrečnou. K tomu tyto publikace nejsou určené. Musíte z nich vybírat chytře. Před cestou, před telefonickým hovorem či pohovorem v práci si prostě najděte vhodné fráze. Pět až deset. Ty si přepište, několikrát zopakujte, řeknete potichu i nahlas. Zkrátka si je automatizujte. Pokud máte dostatečné sebevědomí, můžete je při příští příležitosti vysypat z rukávu všechny. Však ono to nějak dopadne. Pokud si teprve terén osaháváte, zkuste jednu, dvě a uvidíte, co váš protějšek na to. Jinými slovy, blafujte.

Brzy zřejmě zjistíte, že bez praxe to nepůjde. Začněte tím, že si angličtinu načtete a naposloucháte. Užitečné je najít si srdeční blogy či youtube kanály. Můžete ale zkusit paralelně s tím diskuzi v zájmových skupinách, třeba na facebooku. Pište si s cizinci či rodilými mluvčími přes Italki či Tandem.

Že máte z rodilých mluvčích strach? Hlavně klid! Tři čtvrtě Američanů a víc jak půlka Britů umí MLUVIT JEN SVÝM RODNÝM JAZYKEM a jiným jazykem se nedomluví. Pokud se budete bavit s pitomcem, který nikdy neopustil svoji zemi, možná se trochu ušklíbne. Na toho ale v mezinárodní komunitě těžko narazíte. Stále mějte na paměti, že jste to vy, kdo mluví druhým cizím jazykem, že za tu hvězdu jste tu vy. A že je to občas těžký a slyšíte se nahlas dýchat a nejradši byste zdrhli? Tak to prostě je. Stejně jako každý výstup z komfortní zóny, i tento vyžaduje přechodový rituál. Čím urputněji se do toho vrhnete, tím kratší to utrpení bude. Prostě si zvyknete.

No a poslední věc. Najděte si podporu. Najděte si učitele, který vás tou džunglí provede. Najděte si dobrou komunitu, která vás podrží. Učitel, přátelé, komunita, ti všichni vám to udělají mnohem snazší.

A tak: máte už kapesního průvodce? Našli jste si oblíbený youtube kanál, blog či podcast? Máte vyhlídnutého učitele, mentora či komunitu, která vás tím vším provede? Milujete Gavina a jeho češtinu? Anebo dokonce i tu zatracenou angličtinu?

Dejte mi vědět na info@klarapirklova.cz

S láskou

vaše Klára

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU.

Tématem newsletteru jsou trendy ve vzdělávacích technologiích, lektorské i digi tipy, online vzdělávání. 

Jste úspěšně přihlášeni k odběru newsletteru.

ZÍSKEJTE E-BOOK ZDARMA.

E-book vám p zadání emailové adresy přijde na e-mail. Posílám také pravidelně newsletter s novinkami a tipy k tématu vzdělávací technologie a online didaktika. Nespamuji. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit. 

E-book je na cestě k vám. Hledejte raději i ve složkách Hromadné a Spam. Chcete mě podpořit? Přijďte na školení: klarapirklova.cz/skoleni

PŘIHLASTE SE DO 5DENNÍ VÝZVY.

Během 5denní výzvy si najděte téma svého prvního (nebo dalšího) online kurzu.

Jste úspěšně přihlášeni do 5denní výzvy.