fbpx

Zatracená angličtina (Lekce 1)

 

Jmenuji Klára Pirklová, jsem lektorka angličtiny, která pomáhá dospělým MLUVIT ANGLICKY.

Možná to také znáte. Cestujete, chcete si pokecat anglicky, ale když na to přijde, začne se vám třást hlas, klepou se vám kolena, přestanou vám naskakovat ta správná slova a vy si v té zatracené angličtině nemůžete vzpomenout ani na základní obraty.

Člověk si v takové situaci připadá najednou nějak strašně sám. Ovšem přesný opak je pravdou. Stres z mluvení cizím jazykem je velmi obvyklý a dokonce vědecky dosti prozkoumaný jev.

Vědecké výzkumy dokonce popisují situace, v nichž studenti takovému stresu podléhají nejčastěji. Obvykle je to ve chvílích, kdy mají mluvit s rodilým mluvčím. Nebo když se po nich chce, aby promluvili anglicky před větším počtem lidí. Anebo když zjistí, že svému protějšku rozumí asi tak každé páté slovo.

Dobrá zpráva je, že se s tím vším dá mnohé udělat. Existují účinné strategie, které vám pomohou se rozmluvit. A věřte nebo ne, techniky jako pozitivní afirmace to nejsou. Jazykový stres je totiž velmi specificky vázán na jazykové dovednosti, zejména pak poslech a mluvu. A jako takový má své konkrétní výzvy i příležitosti.

Zítra vám představím první z účinných strategií. Nazývám jí: PŘESTAT SI PŘIPADAT DIVNĚ.

Tak zítra.

Zdraví Klára