fbpx

Sledujete sérii článků o tom, jak na angličtinu, když se sice chcete zlepšit, ale máte nabitý denní rozvrh.

Dnes to bude článek o motivaci, ale tak trochu jiný. Neuslyšíte v něm, že byste měli mít motivaci, ale spíš JAK k takové motivaci přijít.

 

Motivace přes americký motorest

Mám moc ráda českou polyglotku Lucku Gramelovou, nejen pro její erudici, ale i pro střízlivý přístup k učení jazyků. (Pokud jste ještě nebyly na její přednášce Jak na jazyky, určitě si zajděte.)

Lucka ve své knížce Jak vyzrát na cizí jazyky píše o svých motivacích k učení jazyků. A mimo jiné uvádí, že každý jazyk, který se učí, má spojený se nějakým úžasným zážitkem či dokonce jen úžasnou představou. Italštinu má prý takto spojenou s kávou a vším, co k ní patří. A angličtinu? – “Mě třeba fascinuje atmosféra dálničních motorestů, takových těch, kde servírky obcházejí s kávou a dolévají. Znáte je z mnoha amerických filmů od Little Miss Sunshine přes Erin Brocovich až po Na Hromnice o den více. Americký motorest prostě rovná se Amerika.”

Úžasný přístup, že? Jasně, motivace může být racionální, jako třeba že se angličtinu musíte naučit, protože to potřebujete k práci či cestování. Ale žádný takový racionální důvod neprostoupí až do konečků prstů.

Schválně, zkuste se zasnít a představit si, co vás na těch cizích krajinách a jejich jazycích tak láká. Je to představa z nějakého konkrétního filmu? Nebo zážitek z dobrého jídla / pití?

(Lucku můžete blíže poznat na www.jazykovy-koutek.cz)

 

“A spark and a good content”

Další zajímavý polyglot je kanaďan Steve Kaufmann. Býválý diplomat a celkově velmi zkušený člověk. Ve svých videích se hodně zamýšlí na tím hnacím motorem ve studiu jazyků.

Moc se mi líbí příspěvek, v němž mluví o tom, že on osobně potřebuje “a spark and a good content”, tedy jiskru a dobrý obsah. Na začátku každé jeho jazykové cesty tak stojí nějaký zážitek jako třeba večer s jeho ženou někde v francouzkých horách, kde potkají vinaře, původem z Bulharska. Prodá jim vynikající víno. Koupí si hned celou bedýnku. Večer se s ženou posadí s výborným jídlem a vínem. Povídají si a na obzoru zapadá slunce.

Po návratu domů se Steve začne učit bulharsky. Racinálně proto, že ho zajímá rodina slovanských jazyků. Iracionálně pro ten zážitek se ženou, západem slunce a vínem od bulharského vinaře.

Co ale potřebuje dál,  je dobrý obsah. Tedy dobré materiály, z nichž by mohl jazyk metodicky studovat. Vyhledá si tedy učebnici, najde nějaké jednoduché čtení pro úroveň A1, poslouchá a překládá si bulharskou hudbu. Spojí se s oním bulharským vinařem, aby si čas od času objednal víno poštou.

(Steva Kaufmanna si můžete poslechnout na jeho youtube kanále Steve Kaufmann-lingosteve).

 

Když se vám strašně nechce

Možná se angličtinu učíte z pracovních důvodů, možná máte jen pocit, že byste ji měli umět. Oba tyto důvody jsou vesrkze záležitostí racia, tedy hlavy. Abyste se ale k jazyku dokázali vracet každý den, i když se vám strašně nechce, potřebujete jej dostat až do těch konečků prstů.

Zkuste si projet fotky, které jste udělali na dovolené, najít, kde byla vyrobena vaše oblíbená kosmetika, příště v obchodě cílit na produkty “made in England” či USA. Pusťte si svůj neoblíbenější film a zkuste si říct, co konkrétně je na tom filmu tak úžasný. Hlas herce, nějaké panorama, nebo prostě celková atmosféra? Zkuste si to prožít (až do konečků prstů).

 

Podpora ve skupině

Srdečně zvu také do své facebookové skupiny Angličtina pro osobní rozvoj, kde řešíme i takové věci jako americké motoresty, dobré kafe či dobré víno.

A vedle toho také ten dobrý obsah – appky, odkazy, pracovní sešity, filmy, seriály, knížky, články, dokumenty apod. Aktuálně tu řešíme také cestování a užitečné cestovní fráze.

Do skupiny zvu i účastníky výzvy 100 anglických sloves za 4 týdny. Získáte zde další potřebný support. A budete naučená slovesa hned moci také použít.