fbpx

Fakt 5 minut denně věnované cizímu jazyku stačí? Fakt jo! A dokonce natolik, že udělají rozdíl mezi věčným začátečníkem a trvale se zlepšujícím studentem.

Za svých 16 let praxe ve výuce dospělých jsem vypozorovala tyhle 3 důvody, proč tomu tak je:

 

I závazek 5 minut denně zakládá zvyk

I závazek 5 minut denně zakládá zvyk. Jasně, mohli byste do toho jít po hlavě a věnovat angličtině každé ráno 10 či dokonce 20 minut. Ale buďme realističtí. A hlavně buďme k sobě vlídní. Byť to chce trochu přemýšlení, 5 minut do svého denního programu zakomponujete vždycky. Může to být čas, kdy si natáhnete nohy u kávy, kdy cestujete, anebo dokonce během večerního úklidu. Již dávno neplatí, že učení angličtiny rovná se sepisování seznamů slovíček do sešitu. Ani nemusíte nutně vlastnit chytrý telefon. Možností je celá řada. (A já vám alespoň některé v průběhu následujících týdnů ukážu.) Ale vězte, že pokud se vám těch 5 minut podaří zakomponovat do vašeho dne, angličtina nebude vysavač vaší energie, naopak bude váš nabíječ. Neboť pokroky se dostaví téměř okamžitě.

 

Totiž s motivací je to celé trochu jinak

Když se mluví o studiu cizích jazyků, hodně se skloňuje slovo motivace. S motivací to ale není tak, že ji hned na začátku máte nebo nemáte a když nemáte, tak se ani o nic nepokoušejte. Ne, tak to opravdu není! S motivací se to má tak, že se pro každou aktivitu, do níž se pouštíte, musí teprve zrodit a postupně růst. Tak to s ní je. A jak to souvisí s těmi 5 minutami denně? Dost zásadně. Jakmile se totiž začnete zlepšovat a mozek vyprodukuje nějaké ty endorfiny – a to je opravdu otázka několika málo dní – fantazie se rozjede na plné obrátky: „Objednávám si na dovče kafe, aniž bych s třásla nervozitou.“ – „Skouknu film v originále jako nic.“ – „Pouštím se do hovoru s domorodcem v cizí zemi.“ – „Studuji si nové trendy v byznyse na cizojazyčných webech.“ – „Jedu studovat do zahraničí.“ A máte motivaci ke studiu cizího jazyka, ani nevíte jak.

 

Pokroky ihned či na počkání

A opravdu, na mou duši (učím angličtinu 16 let, tak o tom něco vím), po 5 minutách denně je pokrok hmatatelný již během několika málo prvních dní. Jde o to, že lidský mozek zkrátka miluje pravidelnost. Člověk je tak stavěn, aby dělal věci pravidelně. Velmi mu to svědčí. Svědčí to jeho paměti, vůli i té motivaci. Po pár dnech tak najednou zjistíte, že se vám ta slovíčka z paměti nijak nevypařují, že ledasčemu rozumíte, že dovedete už i něco povědět. A to je opravdu pocit k nezaplacení.

 

Jak těch 5 minut využít naplno?

Jasně, potřebujete trochu navést, čím těch 5 minut denně vyplnit, aby ani minutka nepřišla vniveč. Ale od toho tu máte mě a tenhle blog. 🙂

V následujících 4 týdnech tu tedy pro vás uveřejním minisérii nazvanou „5 minut angličtiny denně“. Vždy v úterý vyjde článek, ve kterém vám poradím, čím vyplnit vašich 5 minut denně, ať už angličtině věnujete čas během úklidu, při kávě či dokonce u televize. Harmonogram článků, které vyjdou během následujících 4 týdnů:

Jak pilovat angličtinu během večerního úklidu (úterý 21.5.2019)

Jak pilovat angličtinu při kávě (úterý 28.5.2019)

Jak pilovat angličtinu u televize (úterý 4.6.2019)

A bonus: Jak pilovat angličtinu, když se vám fakt vůbec nechce (úterý 11.6.2019)

Těším se! Klára