fbpx

Je vám 40 a více, ale stále máte touhu cestovat a poznávat svět? Vítejte, tady jste mezi svými. Naleznete tu podporu i nějaké ty tipy, abyste do světa vyjížděli vybaveni AKTIVNÍ ANGLIČTINOU.

Jeden velmi rozšířený mýtus

Na začátku vám – s dovolením – vyvrátím jeden VELMI ROZŠÍŘENÝ MÝTUS. Mýtus, který tvrdí, že čím jste mladší, tím lépe se učíte jazyk. Co se dlouho považovalo za fakt i ve světě jazykovědy, je dnes jednoznačně vyvráceno. Ano, jednotlivá stádia života JSOU něčím SPECIFICKÁ a v každém období se učíme jazyk TROCHU JINAK.

Děti – které docházejí na hodiny angličtiny třeba ve školkách – se učí hrou a nápodobou. Školní děti, které již něco vědí o gramatice mateřského jazyka, si toto přenášejí i do cizího jazyka. Už třeba nedokáží tak dobře imitovat učitele (hlavně ve výslovnosti), ale zase dokáží pochopit skladbu věty, souvislosti mezi slovíčky apod. Dle jazykovědných výzkumů si ale jazyk NEJLÉPE OSVOJUJE mládež mezi 15 a 25 lety. Proč? No, zaprvé si už našli svůj VLASTNÍ STYL UČENÍ, který jim vyhovuje (někdo se učí lépe poslechem, někdo četbou apod.). Teenageři navíc velmi rádi vyzrávají prostřednictvím jazyka jiného než je jazyk jejich rodičů. To také hraje roli. Jak se ale učí člověk, kterému už dávno odbyla 30?

 

Vaše nesporná výhoda

Výhodu oproti předchozím skupinám máte jednoznačnou – mnohem lépe SAMI SEBE ZNÁTE. Pravděpodobně víte, zda vám více vyhovuje číst knížky, nebo luštit sudoku. Zda rádi koukáte na filmy a který žánr preferujete. Zda si fakta lépe zapamatujete, když je vidíte či slyšíte. Která témata vás zajímají a která s vámi ani nehnou. Zda máte rádi deskové a karetní hry či je k smrti nesnášíte. To všechno je pro osvojení cizího jazyka důležité vědět, protože vám to ukazuje cestu, jež je pro vás NEJEFEKTIVNĚJŠÍ.

 

Učte se podle svého gusta

Pokud máte rádi filmy, sežeňte si své oblíbené filmy v originále opatřeny českými či anglickými titulky. Výborná je pro to služba Netflix (za nějakých 200Kč měsíčně získáte přístup ke stovkám filmů v originále).

Pokud preferujete hudbu, vyhledejte si na YouTube.com písničky v angličtině + při poslechu sledujte text (k vyhledání je např. na Lyrics.com).

Máte chytrý telefon? Stáhněte si do něj aplikaci Quizlet, pomůže vám s osvojením slovíček pomocí digitálních obrázkových kartiček (je zdarma).

Pokud preferujete papírovou podobu, mohu vám doporučit Kreativní slovník, sežene jej na webu kreativnislovnik.cz, je to první anglický slovník ve slovních mapách na světě.

Slovíčka ji umíte a chcete je začít používat ve větách? Pak vás potěší Fun Cards od společnosti Creativo. Jsou k sehnání třeba v eshopu Infoa.cz.

Kdo jste trochu víc přes matematiku, naučte se čísla od 1 do 1000 a hrajte si s čísli. Počítejte, přeříkávejte si data narození, letopočty, luštěte sudoku v angličtině.

Jedete na dovolenou? Sepište si předem jazykové scénáře. Jak se to dělá? Pořiďte si v knihkupectví nějakou obyčejnou jazykovou konverzaci. Projděte si ji a zamyslete se, které situaci reálně mohu ve vašem případě nastat a jak v nich chcete reagovat. Ne každá reakce je pro každého. Upravte si konverzace s knihy tak, aby vám to šlo do pusy. Upravte si to tak, jak byste to skutečně rádi řekli.

Máte rádi diáře, organizaci času, sebepoznávání? Pořiďte si Speak & Grow: sešit angličtiny pro osobní rozvoj. Poskytuje studijní materiál rozvržený do 3-4 měsíců (při 5 minutách denně), případně do 3-4 týdnů (při 20 minutách denně). Na konci budete vládnout všemi základními časy a budete schopni velmi komplexně pohovořit o tom, co děláte, co plánujete, jací jste a jaké máte sny a touhy. Nabízím ho ve svém e-shopu

 

Angličtina – nepřekonatelný cíl?

Je taková jazyková příprava drahá? Nemusí být. Internet je plný různých materiálů, jen musíte vědět, jak na ně. Dejte si čas a zamyslete se, jak přesně byste chtěli poslouchat písničky. Zpívat do rytmu, nebo překládat texty? Prozkoumejte, která varianta je pro vás ta pravá. Na druhou stranu se určitě vyplatí do nějakých materiálů / služeb investovat. Taková investice vám může ušetřit čas, metodicky vás vést a hlavně vás namotivovat k práci.

Takže i když si slovíčka zřejmě nebudete osvojovat tak rychle jako děti ve školce, a výslovnost th [θ] bude boj, nenechte se odradit. Naučit se mluvit anglicky NENÍ NEPŘEKONATELNÝ CÍL. Ani když je vám daleko po čtyřicítce.